کاغذ دیواری

شیوه‌ی قدیمی روکش کردن دیوارها از طریق گچ امروزه دیگر طرفداران بسیاری ندارد، هرچند کماکان به عنوان یک امر مهم، دیوار خانه‌ها گچ کاری می‌شود اما در صورتی که شخص مایل به خرج کردن هزینه‌ی بیشتری باشد می‌تواند جایگزین مناسبت‌تری برای گچ به کار ببرد. یکی از بهترین روکش‌ها کاغذ دیواری می‌باشد. کاغذ دیواری گونه‌ای از روکش به منظور پوشاندن سطح دیوار ها می‌باشد که در طرح‌ها و انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شود و در چهار نوع چاپ مسطح، کلیشه ای ، سیلک اسکرین و چاپ دورانی عرضه می‌شگردد. کاغذ دیواری را می‌توان به شکل رولی و یا متری خریداری نمود که با استفاده از چسب وِیژه کاغذ دیواری آن‌ را به دیوار می‌چسبانند. در شرایطی که می‌توانید کاغذ دیواری را به بهترین روش ممکن، به گونه‌ای که هوا زیر آن باقی نماند نصب کنید، بسیار مطلوب است اما در حالتی که نمی‌توانید و یا احتمال می‌دهید که این عمل موجب آسیب رسیدن به دیوار و در انتها زیبا نشدن نصب کاغذ دیواری شود بایستی نصب کاغذ دیواری را به افراد حرفه‌ای در این حوزه بسپارید. کاغذ دیواری در صورتی که به شکل حرفه‌ای و تخصصی نصب نگردد و در زیر آن هوا باقی بماند، ظاهر زیبایی پیدا نخواهد نمود و همین مسئله باعث می‌شود که از نصب کاغذ دیواری نتیجه‌ی عکس بگیرید. علاوه بر این در صورت نصب غیر اصولی کاغذ دیواری امکان دارد پس از زمانی کاغذ دیواری از بستر خود جدا شده و به علت اینکه با چسب به گچ دیوار چسبیده است، قسمتی از گچ‌کاری خانه را نیز با خود تخریب کند. در این شرایط است که لزوم کمک گرفتن از یک فرد متخصص نصب کاغذ دیواری به چشم خواهد آمد.

انواع کاغذ دیواری

یکی از آسان‌ترین راه‌ها جهت تغییر دکوراسیون داخلی به کارگیری کاغذ دیواری‌ها می‌باشد. با این محصول می‌توانید به راحتی در فضای داخلی خود تغییرات محسوسی ایجاد نمائید و چهره‌ی دکوراسیون را تغییر دهید. در انتخاب کاغذ دیواری‌ها افزون بر انتخاب طرح و رنگ مسئله‌ای پیش از هر چیز اهمیت دارد، قابل شستشو بودن آن‌هاست تا بتوانید با سهولت بیشتری از آن‌ها استفاده کنید:

کاغذ دیواری کاغذی

این گونه کاغذ دیواری‌ها بسیار نازک و غیر قابل شستشو هستند. با چسب ویژه کاغذ دیواری به دیوار می‌چسبند و مدت 1 تا 2 سال دوام داشته و علاوه بر این معضل اصلی کاغذ دیواری کاغذی این است که  به آسانی پاره می‌شود.

کاغذ دیواری PVC با روکش وینیل

این مدل کاغذ دیواری محکم، بادوام، قابل شستشو و ضد خش است. به سختی پاره می‌شود و بعد از نصب به دیوار تا 5 سال دوام دارد. کاغذ دیواری PVC  با روکش وینیل در ابعاد کوچک 5 مترمربع و بزرگ 16 مترمربع در بازار عرضه می‌گردد.

کاغذ دیواری نانو

یکی از اقسام کاغذ دیواری، کاغذ دیواری نانو است. کاغذ دیواری‌هایی که با تکنولوژی نانو تولید می‌شوند، افزون بر خصوصیات کاغذدیواری‌های PVC ویژگی‌های مثبت دیگری نیز دارند. به علت تکنولوژی ویژه‌ای که در تولید آن‌ها به کار رفته است، ضد دوده و کثیفی هستند، پاره نمی‌شوند، ضد حساسیت هستند، در مقابل تابش آفتاب مقاومند و عایق صدا و گرما نیز می‌باشند.

کاغذ دیواری بافت دار (مخملی)

در کاغذ دیواری مخملی تکه‌های نقش و نگار از جنس مخمل پارچه‌ای یا مخمل پلاستیکی مورد استفاده قرار گرفته است. زمینه این گونه از کاغذ دیواری‌ها از جنس پارچه و یا کاغذ دیواری PVC است اما به علت وجود تکه‌های مخمل قابل شستشو با مواد شوینده نیست.

کاغذ دیواری الیاف طبیعی

این کاغذ دیواری با چوب طبیعی فنلاندی تهیه می‌شود و این گونه از کاغذ دیواری کلیه خصوصیت‌های کاغذ دیواری‌های قابل شستشو را دارد، علاوه بر این ضد حساسیت و سازگار با طبیعت است.

کاغذ دیواری ساده

اولین و شناخته شده‌ترین نوع این محصولات کاغذ دیواری ساده می‌باشد که اغلب نازک و قابل شستشو می‌باشند. روش چسباندن کاغذ دیواری ساده بسیار آسان بوده و تنها نیاز به یک چسب ویژه دارد. این گونه از محصولات دیوارپوش می‌توانند 1 تا 2 سال دوام داشته باشند. چنانچه به دنبال کاغذ دیواری ارزان برای دکوراسیون منزل خود هستید، این محصولات ساده و کاغذی می‌توانند انتخابی مطلوب برای شما باشند. کاغذ دیواری ساده یا طرح ساده‌ای دارند یا به طور کلی طرحی ندارند. به همین علت تنوع بسیار بالایی داشته و علاوه بر این در رنگ‌های گوناگونی نیز تولید می‌شوند. کاغذ دیواری ساده را می‌توان با کاغذ دیواری‌های طرح دار ترکیب نمود و از آن‌ها استفاده کرد. امکان دارد در یک سالن یا یک اتاق برای دیوارهایی که در روبروی یکدیگر قرار دارند از کاغذ دیواری طرح‌دار استفاده کنند اما بسیار کم پیش می‌آید که برای دیوارهایی که در کنار یکدیگر هستند، از کاغذ دیواری گلدار استفاده کنند. به همین علت است که بر روی دیوار های کنار یکدیگر به کارگیری کاغذ دیواری ساده بسیار مناسب است، چرا که از کلیه جهات با هر طرحی همخوانی دارد.

کاغذ دیواری ساده در برندهای گوناگونی وجود دارد که طراحان دکوراسیون داخلی متناسب با فضا آن را انتخاب می‌کنند تا جلوه ویژه‌ای به محیط دهد. علاوه بر این مطلوب است از کاغذ دیواری ساده برای سقف استفاده کنید. ضمن اینکه در صورتی که زمان کافی برای رنگ کردن دیوارها را ندارید، استفاده از رنگ سفید یا سیاه این نوع کاغذ دیواری بسیار کارساز خواهد بود. قیمت کاغذ دیواری ساده در مقایسه با نوع طرح‌دار آن بالاتر است. به این علت که هیچ گاه از مد نمی‌افتد و همواره طرفداران مختص به خود را دارد و تنها تفاوتی که بین کاغذ دیواری‌های ساده وجود دارد، جنس و کیفیت آن‌ها است.

کاغذ دیواری آبرنگی

رنگ کاغذ دیواری یکی از با اهمیت‌ترین قسمت‌های تشکیل دهنده آن است که ایجاد تنوع در آن باعث شکل گیری صدها و هزاران طرح متمایز می‌شود. تفاوت رنگ می‌تواند از یک طرح یکسان دو نوع گوناگون از انواع کاغذ دیواری را شکل دهد و موجب گردد تا کاغذ دیواری‌ها به دو صورت تماماً مجزا به نظر برسند و حتی کاربردهای مختلفی را نیز داشته باشند.

هنگامی که در حال نگریستن به طرح‌های متنوع کاغذ دیواری آبرنگی هستید، اولین نکته‌ای که ذهن فرد را درگیر می‌کند، شباهت بسیار زیاد طرح‌های موجود با انواع کاغذ کادوهای موجود در بازار است که در دو دهه‌ی پیش از محبوبیت فراوانی میان کودکان، نوجوانان و جوانان برخوردار بود.

کاغذ دیواری آبرنگی و یا طرح آبرنگ می‌تواند مشتمل بر هر تصویری باشد که در رنگ بندی آن از طرح آبرنگ به کار رفته باشد. با این شرایط طرح گل بیشترین میزان کاغذ دیواری آبرنگی را به خود اختصاص داده است و نمونه‌های بسیاری در رابط با کاغذ دیواری آبرنگی طرح گل در بازارهای جهانی قابل مشاهده است. در تولید کاغذ دیواری هندسی، کاغذ دیواری کودک، کاغذ دیواری سه بعدی، کاغذ دیواری تصویری و نوشتاری نیز می‌توان از طرح آبرنگ استفاده کرد و تصاویر بسیار جذاب و ویژه‌ای را خلق نمود. کاغذ دیواری آبرنگی بیش از هر چیزی طرح و رنگ فانتزی داشته و تاکنون تصاویر حقیقی در این عرصه به مرحله تولید نرسیده اند. تصور می‌شود با  توجه به ماهیت تصاویر مربوط به طرح آبرنگ نمی‌توان تصاویر واقعی را با استفاده از این وسیله پرکابرد در عرصه هنر خلق کرد و خلق آن‌ها مسلما با استقبال چندانی مواجه نمی‌شود. به کارگیری کاغذ دیواری آبرنگی در سالن پذیرایی و یا نشیمن منزل نیز بسیار مطلوب بوده و می‌توان در کنار نوع ویژه‌ای از پوستر دیواری نیز استفاده شود.

کاغذ دیواری برجسته

این گونه کاغذ دیواری از انواع جدیدتر و مدرن‌تر کاغذ دیواری است که البته حاوی طرح‌های کلاسیک و سنتی می‌باشد. با این شرایط انواع طرح‌های مدرن و امروزی نیز در آلبوم‌های مربوط به آن وجود دارد. به یک نوع از انواع کاغذ دیواری که دارای سطح صاف و مسطح نبوده و خطوط و نقوش آن به صورت مرتب و مطابق اصول خاصی غیر مسطح شده باشند، کاغذ دیواری برجسته می‌گویند. جهت ایجاد این خطوط و نقوش برجسته از انواع الیاف ابریشمی، مخملی انواع سنگ‌ها و یا اکلیل‌های براق و رنگی استفاده می‌شود. براساس این تعریف، نمی‌توان کلیه ناهمواری‌های احتمالی بر روی سطح یک کاغذ دیواری را نشان برجسته بودن آن دانست. بلکه این ناهمواری‌ها بایستی از الگوی خاصی پیروی کنند و نقش واحدی را ایجاد نمایند. بسیاری از ما خطوط برجسته را بر روی بسیاری از پارچه‌های گران قیمت و برخی دست ساز مشاهده کرده‌ایم. کاغذ دیواری برجسته نیز نسبتاً از همان اصول پیروی می‌کند و از نظر بافت و ظاهر شباهت بسیاری به آن دارد.

طرح و نقش موجود بر روی زمینه کاغذ دیواری برجسته بسیار ویژه و متمایز از سایر طرح‌های موجود است. به طور کلی دارای ظاهر شکیل‌تر و ابهت بیشتری هستند. این ویژگی در کلیه تصاویر مربوط به نقش‌های برجسته وجود دارد و با نظر به کار بیشتری که بر روی طراحی و تولید آن‌ها صورت می‌گیرد، افزایش قیمت نیز یکی از طبیعی ترین نتایج آن‌ها خواهد بود. طرح های موجود در زمینه کاغذ دیواری برجسته امکان دارد از طرح های موجود در زمینه کاغذ دیواری های گلدار، چوب، آجر، کودک و … باشد و یا اینکه خود طرح و نقش کاملا مجزا و ویژه‌ای را در بر بگیرد. از این رو یک طرح ممکن است در عین اینکه گلدار باشد، برجسته نیز باشد اما از آنجا که قیمت این نوع کاغذ دیواری از نظر برجسته بودن تعیین می‌گردد.

کاغذ دیواری سه بعدی

یکی از محبوب‌ترین انواع این محصولات که قابلیت شستشو نیز دارد، کاغذ دیواری سه بعدی است. این گروه از محصولات زمانی که در فاصله سه الی چهار متری آن‌ها قرار بگیرید، ظاهری برجسته به خود می‌گیرند. البته موادی که برای تولید آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، اغلب از کیفیت خوبی نیز برخوردار است و کیفیت آن تنها به زیبایی و تنوع ظاهری وابسته نیست. لازم به بیان است کاغذ دیواری‌های سه بعدی به نحوی طراحی شده‌اند که طرح و نقش روی آن به علت ایجاد خطای دید به واسطه زوایا و سایه‌های خاصی که داده شده است، برجسته به نظر می‌رسند. اگر از آن دسته افرادی هستید که تمایل دارند فضای جدیدی را در خانه خود به وجود آورند، این گونهه از کاغذ دیواری‌ها با کمک نورپردازی می‌تواند گزینه بسیار مطلوبی باشد. این طرح‌های سه بعدی می‌تواند کاغذ دیواری شما را تبدیل به یک کاغذ دیواری مدرن کند. توانایی ایجاد نورپردازی در این گونه از این محصولات دکوراتیو نیز بسیار جذاب و با اهمیت است. کاغذ دیواری سه بعدی می‌تواند جذابیت و نیز خلاقیت را به دیزاین و طرح مدنظر شما بیفزاید. کاغذ دیواری سه بعدی در دکوراسیون پذیرایی اتاق خواب و سایر قسمت‌های خانه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت ماغذ دیواری سه بعدی با توجه به نوع طرح و نیز کیفیت کاری تولید آن در قیمت‌های متعدد می‌تواند تعیین گردد. قیمت کاغذ دیواری سه بعدی را می‌توان با توجه به بودجه و نیز هزینه‌ای که برای تغییر دکوراسیون خانه خود در نظر گرفته‌اید، در بازار هدف تهیه نمود.

کاغذ دیواری پذیرایی

یکی از مهم‌ترین المان‌ها در دکوراسیون پذیرایی است و تاثیر بسیاری در زیبایی پذیرایی دارد. در نتیجه در هنگام خرید و انتخاب کاغذ دیواری بایستی دقت فراوانی به خرج داد. کاغذ دیواری می‌تواند نشان دهنده‌ی سلیقه و شخصیت شما باشد. بنابراین در انتخاب آن باید دقت کرد و زیباترین و شیک‌ترین کاغذ دیواری را خریداری نمود. به منظور کاغذ دیواری می‌توان به سایت‌های فروش کاغذ دیواری مراجعه و انواع طرح ها و رنگ‌های گوناگون را مشاهده کرده و بهترین نوع کاغذ دیواری را خریداری نمود.

سالن پذیرایی یکی از مهم ترین قسمت‌های هر منزلی است و زیبایی و جذابیت آن بسیار دارای اهمیت می‌باشد. چنانچه به دنبال مهم ترین و پرطرفدار ترین نوع دیوارپوش در طراحی دکوراسیون هستید، کاغذ دیواری بهترین گزینه است. کاغذ دیواری بایستی رسمی باشد. با به کارگیری کاغذ دیواری می‌توان یک تغییر و تنوع عمده در دکوراسیون پذیرایی ایجاد نمود.

کاغذ دیواری‌ها در انواع رنگ‌ها و طرح ها در بازار موجود بوده و قابل دسترس هستند. در انتخاب کاغذ دیواری باید به رنگ مبلمان و طرح پارچه مبل نیز توجه کرد. اگر مبلمان ساده و بدون نقش باشد، کاغذ دیواری‌های اسپرت بهترین انتخاب هستند و در شرایطی که مبلمان کلاسیک و تاج دار باشد بایستی از کاغذ دیواری کلاسیک و گل برجسته استفاده نمود. کاغذ دیواری انتخاب شده باید با کفپوش ساختمان تناسب و هماهنگی داشته باشد. چنانچه کف منزل ساده باشد، بهتر است از کاغذ دیواری ها با طرح گلدار و شلوغ استفاده کنید و در شرایطی که کفپوش پذیرایی طرح دار و شلوغ باشد مطلوب است از کاغذ دیواری‌هایی با طرح ساده را انتخاب کنید. انتخاب ترکیبی کاغذ دیواری ساده و طرح دار، می‌تواند زیبایی و جذابیت دکوراسیون داخلی منزل را دو چندان نماید.

کاغذ دیواری اداری

دکوراسیون فضای اداری به طور معمول آرام، روشن، پرنور و عاری از هر نوع رنگ و طرحی است که سبب حواس پرتی شود. برای این مقصود، کاغذ دیواری اداری رنگ روشن و به طور معمول از رنگ‌های خنثی انتخاب می‌شود. رنگ های طوسی روشن، سفید، بژ، آبی بسیار روشن، لیمویی، سبز کم رنگ و استخوانی برای دفتر اداری مناسب است. کاغذ دیواری‌های رنگ روشن را می‌توان با کاغذ دیواری‌های تیره هماهنگ با آن ست نمود. به این صورت که به طور معمول یک دیوار با کاغذ دیواری تیره پوشش داده می‌شود و روی دیگر دیوارها، کاغذ دیواری روشن هماهنگ با آن نصب می‌گردد. دیوار پشت میز کار که دید بیشتری از بیرون از دفتر دارد و در عین حال در برابر چشم فردی که در داخل دفتر مشغول کار است، نیست، دیوار مناسبی برای نصب کاغذ دیواری تیره‌تر است.

جهت اجرای کاغذ دیواری در محیط‌های اداری بایستی به نکاتی توجه داشته باشید تا پس از اجرا آن پشیمان نشوید. در اتاق‌های اداری که ساعت بسیاری را در آن سپری می‌کنید نباید از کاغذ دیواری شلوغ استفاده نمائید. چرا که پس از مدتی خسته کننده می‌شود. پس تلاش کنید از طرح‌های ساده و یا محو با رنگ ملایم استفاده کنید تا در آن اتاق در هنگام شلوغی کار و یا خلوتی آرامش خود را حفظ نمائید. در محیط‌های اداری چنانچه تمایل به اجرای کاغذ دیواری طرح‌دار دارید حتما پشت سر خود که دید مستقیم ندارید و تنها مهمان شما آن را می‌بیند استفاد کنید تا چشمان شما خسته نشده و زیبایی اتاق شما حفظ گردد. برای زیبایی دکوراسیون داخلی محیط خود بایستی در انتخاب کاغذ دیواری به نوع فعالیت خود در آن مجموعه توجه کنید، زیرا کاغذ دیواری در محیط‌های اداری بسیار به چشم می‌آید.

کاغذ دیواری پشت تلویزیون

کاغذ دیواری پشت تلویزیون می‌تواند به شکل مطلوبی، سادگی بیش از حد دیوار پشت تلویزیون را با طرح‌ها و نقش‌های زیبای خود از یاد ببرد و یک دیوار طراحی شده و زیبا به شما تحویل بدهد. البته از نظر بصری همواره جلوه دیوار پشت تلویزیون که با کاغذ دیواری پوشش داده شده است بسیار تاثیرگذار و شیک خواهد بود. تصور کنید که ساعت‌ها به تلویزیون که همواره در حال نمایش تصاویر متحرک و با نور و رنگ‌های درخشان است، چشم به اندازه کافی خسته می‌شود، پس مطلوب است که دیگر یک پس زمینه شلوغ و پر طرح از کاغذ دیواری را به آن اضافه نکنیم. اطمینان داشته باشید در طولانی مدت از اینکه طرح کاغذ دیواری پشت تلویزیون را ساده‌تر انتخاب کردید خوشحال خواهید بود.

راه‌های بسیاری به منظور طراحی و زیباسازی این قسمت از خانه وجود دارد، از قبیل استفاده از کناف، سنگ های آنتیک و… اما یکی از راه کارهای به صرفه و بی دردسر می‌تواند به کارگیری یک کاغذ دیواری مناسب برای پشت تلویزیون باشد. دیواری که تلویزیون بر روی آن نصب شده است، یکی از بهترین و مناسب‌ترین دیوارها جهت نصب کاغذ دیواری می‌باشد. برای انتخاب طرح و مدل کاغذ دیواری پشت تلویزیون می‌توانید از انواع طرح های کاغذ دیواری ساده و سه بعدی و پوستری استفاده کنید. طرح کاغذ دیواری که بر روی دیوار پشت تلویزیون نصب می‌گردد، در زیبایی و جذابیت منزل می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بگذارد.

یکی دیگر از نکات مناسب و کاربردی در انتخاب کاغذ دیواری پشت تلویزیون، بیان این مطلب است که تلاش داشته باشید که در صورت امکان، رنگ طرح و نقش کاغذ دیواری در طیف رنگی تقریباً نزدیک به پس زمینه آن باشد. زیرا انتخاب رنگی به طور کامل ضد پس زمینه، نمای دیوار پشت تلویزیون را شلوغ خواهد کرد.