بازسازی

به مجموعه کارهایی که در جهت تغییرات جزئی و کلی در بنا و ظاهر ساختمان انجام می‌شود را بازسازی می‌گویند. گاهی اوقات برای زیبایی بیشتر منزل این فرآیند را انجام می‌دهند اما در اکثر موارد هم به دلیل فرسوده بودن ساختمان‌ها این فرآیند در جهت مقاوم سازی انجام می‌شود. به بازسازی خانه‌ها مرمت هم گفته می‌شود که این مرمت با بازسازی متفاوت می‌باشد. این فرایند موجب افزایش طول عمر سازه می‌شود و با انجام این تعمیرات می‌توان  به حفظ و نگهداری منازل کمک کرد. این فرآیندها و روش‌ها قوانین مخصوص به خود را دارند زمانی که شما عزیزان تصمیم به بازسازی می‌‌گیرید حتما باید میزان بودجه را تعیین کنید چرا که یک عامل بسیار مهم در این عمل می‌باشد.

بازسازی خانه

پس از تعیین میزان بودجه دو مرحله کلی رو به رو خواهید داشت که در ادامه بیشتر بررسی خواهیم داد:

بازسازی زیر ساخت ساختمان : این مرحله شامل تعمیر و تغییر بخش‌های حیاتی خانه می‌شود برای مثال لوله کشی و یا برق که مسلما به نیاز روزانه شما ربط دارد.

بازسازی دکوراسیون : در این مرحله معمولا به ظاهر و زیبایی دکوراسیون داخلی ساختمان شما مربوط می‌شود. برای مثال می‌خواهید همه خانه را نوسازی کنید.

بازسازی خانه به یک معمار و مهندس با تجربه احتیاج خواهد داشت تا تمام مراحل با دقت و طبق قوانین و شرایط انجام شود و در نهایت شما علاوه بر امنیت از راحتی و زیبایی خانه لذت ببرید. چرا که یک مهندس با تجربه است که می‌داند زمان شروع کار به چه مصالحی احتیاج خواهد بود و چه مقدار پول را باید هزینه کرد … و به صورت جامع همه مسائل را کارشناسی خواهد کرد. در نهایت باید بگوییم انجام این فرآیند یکی از روش‌های متداول برای بهبود زندگی و کیفیت کار می‌باشد.

تعریف بازسازی

به گروهی که بر روی یک بنا فعالیتی را انجام می‌دهند برای افزایش طول عمر و ماندگاری آن بازسازی می‌گویند. این فرآیندها معمولا بعد از ده سال و یا بیشتر به چشم می‌آید. این فرآیند معمولا در جهت تغییر هر چیز که احتیاج به تعمیر دارند انجام می‌شود. با گذشت زمان ممکن است که قسمت‌هایی از ساختمان‌ها فرسوده شده باشد و یا قسمت‌هایی از آن دچار تخریب شده باشد. گاهی اوقات تغییر در نورپردازی، ظاهر ورودی ساختمان و نمای ساختمان و … احتیاج به تغییر می‌باشد به طور معمولا قسمت‌هایی از ساختمان همچون رنگ دیوارها، کاشی پله‌ها، درب‌ها و … به تغییر احتیاج دارند برای داشتن ساختمانی بسیار زیبا و امنیت باید حتما این تغییرات انجام شود و بهترین انتخاب بازسازی می‌باشد. گاهی اوقات فرسودگی علت بازسازی خانه‌ها نمی‌باشد ممکن است بر اثر خستگی از محیط و یا تغییر سلیقه شما باشد. در حالت کلی به علت موارد زیر مالک ساختمان تصمیم به نوسازی ساختمان می‌کند :

 • زیبایی هر چه بیشتر خانه
 • مقاوم سازی خانه
 • تغییر نقشه ساختمان
 • در جهت افزایش کارایی فضای داخلی خانه آن را بهینه سازی کنند.
 • همگام بودن با جدیدترین سبک‌های ساختمان سازی

گاهی اوقات قیمت ساختمان بسیار گران می‌شود و بهترین انتخاب و بهترین روش فرآیند بازسازی می‌باشد. انجام این فرآیند می‌توانید تغییرات چشم گیری به خانه خود بدهید و زیبایی را به خانه خود هدیه دهید. حتی هزینه‌های شما را بسیار کاهش می‌دهد.      

انواع پروژه های بازسازی

شرکت‌های زیادی وجود دارند که این فرآیند را انجم می‌دهند به عبارتی تمام تعمیرات ساختمان‌های اداری و مسکونی را بر عهده می‌گیرند. شما باید تشخیص دهید که کدام شرکت کار را به بهترین شکل انجام می‌دهد در حقیقت هر شرکتی که پروژه‌های بیشتری را انجام داده باشد به طبع کار آن شرکت بهتر است و کیفیت کار را مد نظر خود قرار می‌دهد. زمانی که می‌خواهید این فرآیند را انجام دهید حتما از قیمت‌ها خبر داشته باشید چرا که ممکن است هزینه این پروژه‌ها بسیار بالا باشد و با بودجه شما سازگاری نداشته باشند و زمانی که از قیمت‌ها خبردار شدید آن‌ها را با این شرکت‌ها مقایسه کنید و منصفانه‌ترین و مناسب‌ترین قیمت‌ها را بدست آورید. فراموش نکنید که بازسازی با نوسازی بسیار متفاوت است برای مثال:

بازسازی و نوسازی

نوسازی

عملیاتی می‌باشد که برای ایجاد تغییرات در داخل ساختمان‌ها انجام می‌شود. در این نوع فرآیند شما هیچ گونه تغییری در ساختار کلی ساختمان نخواهید دید معمولا تغییرات در کف ساختمان، سقف و مدرن کردن فضای داخلی انجام می‌شود. برای مثال نمونه‌هایی از نوسازی می‌توانند نصب شیرآلات در جدید دستشویی و حمام باشد یا تغییر دادن کابینت‌های آشپزخانه باشند. خیلی از مردم قصد انجام نوسازی خانه خود را دارند اما فکر می‌کنند که می‌خواهند بازسازی کنند به همین دلیل لازم دیدیم که شما را آگاه‌تر کنیم.

بازسازی

مجموعه عملیاتی است که به منظور مرمت بنا صورت می‌گیرد. هدف از بازسازی حفظ شرایط بنا در شرایط مقاوم و با دوام بیشتر است. معمولا از بازسازی برای تعمیر ساختار کلی ساختمان استفاده می‌کنند، که به نمونه‌هایی از آن‌ها اشاره خواهیم داشت. برخی از عملیات بازسازی عبارتند از تعمیر کردن ساختمان‌های قدیمی، تعمیر کردن مشکلات تاسیساتی ساختمان، مرمت کردن نمای ساختمان‌ها، تعمیرات در کف سازی ساختمان و تعمیر کردن دیوارهای ساختمان می‌باشند. بازسازی برای کارهای متفاوتی در ساختمان‌ها انجام می‌شود که در ادامه آن‌ها را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.  

بازسازی ساختمان فرسوده

زمانی که ساختمان‌های فرسوده و قدیمی به انجام بازسازی احتیاج دارند و شما این کار را انجام دهید حتما بر ارزش مالی و قیمت آن موثر خواهید بود و آن را افزایش می‌دهید. این کار از گذشته تا به امروز امری رایج می‌باشد. در قدیم مصالح گل و خشت بوده است.

برای انجام این کار باید بدانید که مراحل متفاوتی دارد از جمله آن‌ها عبارتند از:

 1. تخریب : زمانی که می‌خواهید بخش‌هایی از خانه و یا دیوارها را بردارید و یا بخش‌هایی که لازم دارید آن را حذف کنید با مشورت با مهندسین می‌توانید که این کار را  انجام دهید و شرکت‌های ساختمانی می‌توانند بهترین مشاورها باشند.
 2. ساخت : زمانی که قصد دارید اتاق و یا انبار، دیوار و … را به خانه خود اضافه کنید مرحله ساخت می‌باشد. به خاطر داشته باشید که دیوارهای از پیش ساخته شده‍‌ای که در منازل و آپارتمان های امروزی به کار می‌روند را می‌توانید که به راحتی انتخاب نمایید و با توجه به دکوراسیون و سلیقه خود آن‌ها را پیاده سازی کنید و هزینه زیادی هم به دنیال نخواهند داشت.
 3. گچ کاری و سقف کاذب : بعد از انجام مراحل لازم دیوارها و سقف‌ها مناسب و آماده برای گچ کاری می‌شوند. فراموش نکنید که سقف‌های کاذب می‌توانند در نوسازی و یا زیبایی دکوراسیون بسیار زیبا و کمک کننده باشند.
 4. نورپردازی ساختمان : یکی از مهم‌ترین مراحل برای بازسازی و حتی نوسازی نورپردازی می‌باشد به همین دلیل است که بیشتر فضاهای ساختمان از نورگیر مناسبی برخوردار نمی‌باشند. پس در این مرحله استفاده از نورهای مناسب در زاویه‌های مختلف می‌توانید جلوه‌ای بسیار زیبا برای ساختمان خود در نمای داخلی و خارج ساختمان ایجاد کنید.
 5. رنگ دیوارها و سقف : می‌توانند که تاثیر چشم گیری به نمای ساختمان بدهند به جای رنگ سفید بهتر است که دیوارها را رنگ آمیزی کنید چرا که با توجه به دکوراسیون‌های امروزی سفید تنها رنگ مناسب نیست.
 6. استفاده از کاغذ دیواری یا دیوار پوش : پوشش‌های مناسب برای دیوارها ممکن است که متریال‌ها و کاربردهای متفاوتی داشته باشند. برای نمونه دیوار پوش‌های چوبی، سنگ، چرمی، سه بعدی و انواع کاشی‌ها و … می‌توانند با توجه به سلیقه شما انتخاب شوند و جلوه زیبا و لذت بخشی را به خانه خود بدهید.
 7. قرنیز دیوار : زمانی که کار دیوارها تمام شد نوبت به قرنیزها می‌رسد. قرنیز از نظر نوع و جنس مختلف می‌باشند برای مثال مدل‌های سرامیکی و سنگی و یا چوبی از جمله آن‌ها می‌باشند.

بازسازی ویلا

به ترمیم و اصلاح ساختار قدیمی یک ویلا را بازسازی ویلا می‌گویند. با توجه به گران قیمت بودن ویلاها در این شرایط، الویت اکثر مردم بر باسازی آن‌ها می‌باشد تا این که بخواهیم دوباره آن‌ها را بسازیم این کار یک راهکار منطقی و عملی می‌باشد. این نوع فرآیند برای ارتقاع کیفیت سکونتی، تفریحی و امنیت و … یک ویلا می‌باشد حتی بر ارزش مالی آن هم افزوده می‌شود. به عبارتی این فرآیند بیشتر اصلاح وضعیت فضاهای داخلی و حوزه‌های تاسیساتی و ترمیم نما را دربرمی‌گیرد. گفتنی است که نوسازی یک ویلا دامنه وسیع‌تری را دربرمی‌گیرد. در بازسازی ویلاهای قدیمی می‌توانید که بخش‌هایی که دچار آسیب شده باشند تغییر پیدا کنند. مزایایی که از انجام این فرآیند قابل دید است عبارت اند از:

» در منابع مالی و زمانی به میزان قابل توجهی صرفه جویی خواهد شد. از این رو هزینه‌های مربوط به این بخش‌ها در مقایسه با هزینه ساخت ویلا از ابتدا، بسیار پایین خواهد بود. با انجام این فرآیند دیگر احتیاجی به تخریب و خاک برداری و آماده سازی زمین و … ندارید.

» به مجوز ساخت و تغییر کاربری برای زمین احتیاجی نخواهید داشت. امروزه قوانین سخت گیرانه‌ای در مورد تغییر کاربری زمین برای ساخت ویلا در مناطق ییلاقی وجود دارد. اگر مجوز هم اخذ شود مساحت کمی را در دسترس سازندگان قرار می‌دهند.

» جلوگیری از هدر رفت منابع طبیعی و کاهش آلودگی‌های محیط زیستی.    

بازسازی ویلا

بازسازی خانه کلنگی

این نوع بازسازی برای ساختمان‌های کلنگی به اصول فنی خاصی احتیاج دارند و حتما باید به وسیله متخصصین شرکت‌های معتبر انجام شوند. معمولا انجام این فرآیند در شهرهایی یزد و اصفهان که دارای بافت تاریخی ارزشمندی می‌باشند رایج‌تر است. مراحل انجام این کار به قدمت ساختمان بستگی دارد برای مثال ساختمان‌هایی بین 25 تا 30 دارند مسلما مراحل آن‌ها با ساختمان‌های بیش از 30 سال متفاوت می‌باشد. در حقیقت بخشی از انجام این فرآیند به تعمیر ساختمان برمی‌گردد. برای مثال بخش زیادی از آن به تمیر تاسیساتی همچون آب و فالاب و یا سیستم‌های گرمایشی می‌باشد. در خانه‌های کلنگی هدف از بازسازی، به سازی و نو سازی ساختمان‌های قدیمی باشد و تلاش بر این باشد که ارزش معماری این خانه‌ها حفظ شود پس حتما به موارد زیر دقت نمایید:

» فرسودگی‌ها و آسیب‌ها یافت شوند و سپس ترمیم شوند.

» طراحی معماری داخلی و دکوراسیون آن انجام شود و بر اساس زمان بندی مناسب این فرآیند انجام شود.

» سازه ساختمان حتما بررسی شود و در صرت بنایی بودن راهکار فنی را ارائه دهید.

و اما در نهایت باید اشاره کنیم که هزینه این نوع ساختمان‌ها برای انجام بازسازی به میزان و حجم تغییرات بنا، قدمت ساختمان، میزان فرسودگی ساختمان بستگی دارد.

بازسازی خانه های کلنگی

بازسازی نمای منزل

انجام این فرآیند به علت‌های مختلفی بستگی دارد و با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود و حتی مصالح متفاوتی هم احتیاج دارد. در واقع به مرور زمان ملات ریز سازه نما پوک می‌شود و آجرنما و یا سنگ از نظر ظاهری سالم می‌باشند اما از نمای جدا می‌شوند که این امر بسیار خطرناک می‌باشند. معمولاً در این حالت هر عدد از سنگ‌ها را با پیچ و رولپلاک به بدنه اصلی ساختمان پیچ می‌کنند. البته نباید نگران زیبایی نما باشید چرا که قسمت‌هایی که پیچ و رولپلاک شده را با ملات همرنگ پر می‌کنند و در نهایت شما همان نمای سابق ولی ترمیم شده را می‌بینید. اما چرا باید نما باز سازی کنیم.

» برای حفظ زیبایی و استحکام خانه : گاهی اوقات این فرایند در جهت زیبا شدن نما و یا ایجاد تنوع در ظاهر ساختمان و یا هماهنگ شدن آن با محله صورت می‌گیرد. دلیل دیگر می‌تواند تامین استحکام نما برای جلوگیری از خطرات احتمالی مانند افتان مصالح انجام می‌شود.

» ترمیم نمای خانه : در این روش قسمت‌هایی که ترک خورده‌اند و یا لق شده‌اند ترمیم می‌کنند به صورتی که سنگ و یا آجر ترک خورده را برمی‌دارند و ملات زیر آن را تراش می‌دهند و بعد از تمیز کردن با ملات آن را می‌چسبانند.

» تعویض نمای فرسوده : گاهی اوقات به دلیل فرسودگی نما را تعویض می‌نمایند به این صورت که  نما فرسوده شده را کاملا تخریب کرده و و قطعات سنگ و آجر را جدا می‌کنند. اما فراموش نکنید که هیچ وقت روی نمای فرسوده نمای جدید متشکل از سنگ و آجر را کار نکنید، چون مواد قدیمی مقاومت نگهداری مصالح جدید را ندارند.  

بازسازی ساختمان اداری

خیلی از افراد زمان زیادی از زندگی خود را در مکان‌های اداری و یا محل کار خود می‌گذرانند به صورتی که حتی میزان حضور در محیط کار بیشتر از محیط خانه می‌باشد. پس اهمیت فضای ادای ایجاب می‌کند که دکوراسیون داخلی این فضا  احساس نشاط و رضایتمندی را در افراد ایجاد کند از طرف دیگر به دلیل تعدد و تکثر مراجعه کنندگان و به طور کلی تعداد بالای کاربران فضاهای اداری به نسبت فضاهای مسکونی، موضوع بازسازی فضاهای اداری و اهمیت آن، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در حقیقت هدف از انجام این فرآیند برای خانه‌های اداری عبارت اند از:

 • برای جلب رضایت ارباب رجوع‌ها و مشتریان 
 • افزایش کلی راندمان محیط کار
 • برای بهبود بصری محیط
 • بازسازی برای ایجاد انگیزه در کارکنان
بازسازی ساختمان اداری

بازسازی سالن همایش و تالار

در حال حاضر سالن‌ها و تالارها همگی به سمت تجمل گرایی می‌روند و برای این که مشتری بیشتری را جذب کنند باید مطابق روز باشند و تالارها و فضاهای مهمانی را به صورت مستمر تجملاتی کرده چرا که به وضعیت ظاهری و تجملاتی اینگونه فضاها به صورت مستمر به امری ضروری تبدیل شده است. سقف‌های کاذب به این دلیل که سبک‌تر می‌باشند خیلی آسان نصب می‌شوند و قیمت آن‌ها بسیار ارزان‌تر می‌باشد البته به نسبت گچ و از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار می‌باشند اکنون در بازسازی سالن‌های همایش و تالار ها به کار می‌روند.