ساخت کابینت ممبران

کابینت ممبران

کابینت آشپزخانه یکی از بخش های مهم دکور آشپزخانه است؛ که افزون بر قرار گرفتن وسایل آشپزخانه در آن و مواردی چون جادار بودن و طرح مناسب می بایست از جنس مناسبی نیز تولید شده باشد. باید دقت داشت که دکور آشپزخانه و خانه به طرح و جنس کابینت بستگی دارد و به هر میزان کابینت زیبایی بیشتری داشته باشد، تأثیر بسزایی در زیبایی خانه دارد.

کابینت ممبران جزئی از انواع کابینت در دکور آشپزخانه به شمار می رود که دارای طرفداران بسیاری است. کابینت ممبران یکی از جدیدترین انواع کابینت کلاسیک است که با طرح و نقش زیبای خود گزینه ای مطلوب برای دکوراسیون آشپزخانه های کلاسیک به حساب می آید. در تولید این مدل هم چوب طبیعی و هم MDF  به کار می رود. چوب طبیعی از چوب درختان جنگلی تهیه می شود و دارای رنگ و بافت متفاوت و منحصر به فرد است.

کابینت ممبران به علت دارا بودن روکش PVC مقاومت زیادی در مقابل نم و رطوبت از خود بروز می دهد و به همین علت دچار تغییر رنگ یا پوسیدگی نمی شود. علاوه بر این در مقابل تغییرات دمایی مقاوم بوده و دوام عمر آن نیز بالا می باشد. بنابراین چنانچه در مجاورت اجاق گاز قرار بگیرد دچار آسیب دیدگی نخواهد شد.

بر روی کابینت هایی که از جنس MDF تهیه می شوند به واسطه دستگاه CNC طرح ها و نقش های متنوعی حک شده، سپس روکشی ضد آب از جنس PVC بر روی آن ها کشیده می گردد. این نوع به کابینت وکیوم نیز شناخته می شود، زیرا دارای روکش ضد آب می باشد.

بهترین رنگ کابینت ممبران

کابینت یکی از با اهمیت ترین و اساسی ترین اجزا در هر آشپزخانه به شمار می رود که نه تنها بر زیبایی فضا، بلکه بر نظم و به کارگیری بهینه از فضا و قرار دادن وسایل بیشتر و سهولت در دسترسی به هر کدام تاثیرگذار است. به همین علت تنوع بسیاری در متریال و طرح و نحوه ساخت و طراحی کابینت ها وجود داشته و متناسب با سبک های گوناگون دکوراسیون می توان گزینه های متنوعی از جمله کابینت کلاسیک و مدرن و غیره را برگزید.

کابینت ممبران افزون بر عملکرد عادی، به عنوان عنصری دکوراتیو در آشپزخانه نیز به حساب می آید؛ زیرا امکان طراحی آن هم به شکل مدرن و هم کلاسیک وجود دارد. ظاهر این کابینت در قیاس با کابینت های معمولی زیباتر و شکیل تر بوده و حسی زیبا از طبیعت را به بیننده انتقال می دهد.

این نوع کابینت در رنگ ها و طرح های متنوع و متعددی طراحی و تولید می شود و با نظر به سلیقه افراد و مدل کفپوش آشپزخانه در رنگ های گوناگون تیره تا روشن قابل دسترس است. افراد خوش سلیقه بسته به دکوراسیونی که مورد نظر دارند می توانند رنگ دلخواه را انتخاب نمایند.

رنگ های روشن فضا را پرنورتر و دلبازتر به نمایش می گذارند اما پیوسته بایستی مراقب تمیزی آن ها بود. در مقابل رنگ های تیره آلودگی و گرد و غبار را کمتر نشان داده اما فضای محیط را گرفته و تاریک می نمایند. در حال حاضر رنگ سفید محبوب ترین رنگ برای کابینت ممبران بوده و افراد بسیاری از آن استقبال می کنند.

کابینت ممبران سفید

کابینت‌ های ممبران از زیبایی ویژه ای برخوردار بوده و انتخاب طرح و رنگ از سوی مشتری به سهولت انجام می شود چرا که می ‌توان انواع طرح‌ ها را در آن استفاده نمود و روکش ‌های گوناگونی وجود دارد که انتخاب رنگ را نیز برای مشتری آسان می کند.

موضوع رنگ در طراحی دکوراسیون یک مفهوم تماماً سلیقه ای به شمار می رود و بایستی به رنگ سایر وسایل آشپزخانه، رنگ کف و کاشی توجه کرد تا انتخاب مطلوبی داشت. کابینت ممبران محصول بسیار پر فروشی بوده  و در صدها رنگ به بازار ارائه می شود.

رنگ سفید جزء پرطرفدارترین رنگ های کابینت ممبران شناخته می شود که می توان آن را با رنگ های طلایی و قهوه ای تلفیق نمود و نمایی بسیار زیبا و کلاسیک را در آشپزخانه فراهم آورد. در حقیقت رنگ سفید در انواع کابینت کلاسیک و مدرن بسیار پر طرفدار بوده و این محبوبیت علل زیادی دارد مانند انعکاس نور متناسب در محیط آشپزخانه که با رنگ سفید به بهترین شکل ممکن صورت خواهد گرفت. علت دیگری که رنگ سفید را متمایز می سازد این است که به کارگیری این رنگ محیط آشپزخانه را بزرگتر نشان می دهد علاوه بر این انتخاب رنگ سفید برای کابینت آشپزخانه آرامش را در فضا ایجاد می کند.

کابینت ممبران سفید صدفی

به طور معمول کابینت ممبران را با کابینت کلاسیک یکسان در نظر می گیرند اما در حقیقت کابینت ممبران می ‌تواند هم به شکل کلاسیک و هم به شکل مدرن طراحی شود. چنانچه بر روی یک MDF طرح‌ های کلاسیک ایجاد شود و سپس روکش ممبران شود بدیهی است که به آن کابینت کلاسیک می گویند و چنانچه به شکل ساده روکش شود می‌ توان در طرح های مدرن از آن استفاده نمود.

این کابینت دارای مدل ‌های گوناگون و دو نوع طرح روکش بوده که نوع اول آن هم برای طرح‌ های کلاسیک و هم طرح‌ های مدرن مناسب است، اما روکش ‌های ضخیم ‌تر و براق نیز وجود داشته که ویژه کابینت ممبران مدرن می باشد.

با نظر به طرح و رنگ می ‌توان از روکش‌ های نوع اول در طرح ‌های گوناگون مدرن و کلاسیک کابینت ممبران بهره برد و روکش نوع دوم که ضخیم و براق است را تنها در طرح‌ های مدرن به کار گرفت.

یکی از محبوب ترین و بهترین رنگ هایی که می توان برای کابینت های گلاس، پولیشی و وکیوم و دیگر مدل ها برگزید، سفید صدفی می باشد. این رنگ به علت تاثیر بالایی که بر زیبایی فضا دارد و موجب بزرگتر جلوه دادن فضا می شود، گزینه ای مطلوب برای آشپزخانه های کوچک به حساب می آید. کابینت ممبران سفید صدفی را می ‌توان در سبک های گوناگون مدرن و کلاسیک تهیه کرد. برخی از مواقع برای این کابینت ها از جزیره و سنگ های کورین با رنگ متضاد استفاده می شود تا ترکیب بهتر و جذاب تری شکل بگیرد.

کابینت ممبران سفید طلایی

مواد به کار گرفته شده در کابینت ‌های ممبران همانند سایر انواع کابینت شامل چوب طبیعی، MDF و یا حتی نئوپان است که در انتها با نوعی ورق پی ‌وی ‌سی (ممبران) روکش یا وکیوم می گردد. آنچه تحت عنوان کابینت ممبران مطرح است در حیقیت نوعی کابینت کلاسیک و ابزار خورده می باشد.

بایستی به این نکته دقت داشت که کابینت ممبران تأثیر بسیاری در دکور آشپزخانه و زیبایی خانه داشته و از سویی تنوع طرح در کابینت ممبران در قیاس با سایر جنس ‌های کابینت بیشتر است.

رنگ بندی کابینت ممبران به علت تنوع بسیار بالای رنگ ‌بندی روکش ممبران متنوع می باشد اما با نظر به اینکه این نوع کابینت اغلب در دکوراسیون کلاسیک مورد استفاده واقع می شود، به کار گیری برخی رنگ ‌ها در آن محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

به کارگیری ستون های طلایی، کابینت ممبران سفید طلایی را منحصر به فرد کرده است. علاوه بر این در این دکور فضای مخصوصی برای سوپر ادویه در کنار گاز در نظر گرفته شده که کار آمد بوده و لازم به ذکر است که در کابینت ممبران اصطلاحا از هود مخفی استفاده می شود.

جنس سنگ صفحه این آَشپزخانه سنگ کورین ابزار خورده می باشد که موجب زیبایی بیشتر این دکوراسیون کلاسیک شده است. تاج و زیر چراغ کلاسیک در این دکور جلب توجه می‌ کند و به منظور تضاد رنگی و چشم نوازی بیشتر سنگ کورین و سرامیک بین کابینتی کرم رنگ طراحی شده است که انتخابی کاملا هوشمندانه و حرفه ‌ای می ‌باشد.

کابینت ممبران قهوه ای

رنگ قهوه ای نیز همچون رنگ سفید از رنگ های پرطرفدار به شمار می رود. طیف رنگی قهوه ای بسیار زیاد بوده که می توان بر اساس سلیقه از کم رنگ گرفته تا پر رنگ را به کار برد. قهوه ای با رنگ های سفید، مشکی، کرمی و طیف کم رنگ تر یا پر رنگ تر خود می تواند ترکیبات زیبایی را فراهم آورد.

در دو دهه اخیر به کارگیری رنگ قهوه ای برای کابینت آشپزخانه بسیار بیشتر از گذشته مورد توجه مردم قرار گرفته چرا که رنگ قهوه ای برگرفته از رنگ چوب بوده و حس طبیعت را برای منزل به ارمغان می آورد. در حقیقت رنگ قهوه ای در این سبک ممبران کلاسیک طرفداران منحصر به خود را داشته و با وجود صدها رنگ مورد توجه قرار گرفته است.

رنگ قهوه ای اغلب برای آشپزخانه هایی با متراژ بالاتر مطلوب است. در این دکور شیک تاج و زیر چراغ در کنار ستون های منبت کاری شده قرار گرفته اند. دستگیره کابینت سرامیکی برای این دکور انتخاب شده که چشم نواز و زیبا است. علاوه بر این به کارگیری سنگ کورین در این آشپزخانه موجب لوکس شدن این دکوراسیون شده است.

کابینت ممبران کرم طلایی

رنگ کرم در کابینت ممبران موجب دو چندان شدن حس کلاسیک در آشپزخانه می شود. این رنگ زیبایی ویژه ای داشته که باعث ایجاد آرامش در محیط می شود. ترکیب رنگ کرمی با قهوه ای ترکیبی زیبا را فراهم می سازد اما توصیه بر این است که فقط از رنگ کرمی برای کابینت ممبران کلاسیک استفاده شود، چرا که این رنگ نه سردی رنگ سفید و نه گرمی رنگ قهوه ای را دارد و رنگی متعادل به شمار می رود.

جنس کابینت ممبران کرم طلایی ام دی اف با روکش ضد آب کرم می باشد. جنس صفحه کابینت، سنگ کورین است که به منظور تضاد رنگی در دکور و نمای شیک تر به رنگ مشکی ترجیح داده شده است. در این دکور مدل درب ها، تاج و زیرچراغ بسیار مجلل و لوکس طراحی شده و به کارگیری سرستون های طلایی و بوفه های شیشه ای موجب جلای بیشتر آشپزخانه شده است.

پیشنهاد می شود که سرامیک های بین کابینتی هم رنگ کابینت ها انتخاب شوند که صحیح ترین انتخاب ممکن در کنار سنگ کورین طرح دار بوده و انتخاب مطلوبی برای یک آشپزخانه باشد. مدل دستگیره ها گلدار کلاسیک بوده که به خودی خود موجب چشم نوازی بیشتر دکور شده است.

انواع کابینت ممبران

کابینت ممبران را می ‌توان با نظر به طرح و ابزارهای به کار رفته برای قسمت های گوناگون آن در بخش های متفاوت دسته بندی نمود که عبارتند از:

 • کابینت ممبران مدرن:

برخلاف تصور عموم افراد، کابینت ممبران را می ‌توان در طرح های تماماً متناسب با دکوراسیون های مدرن تولید و اجرا کرد. این دسته از کابینت ها دارای طرح و نقش ها و منبت کاری های ساده تری بوده و رنگ های استفاده شده در آن ها نیز ساده و بدون سایه می ‌باشند. به بیان دیگر، کابینت ممبران مدرن نوع ساده شده طرح های کلاسیک به حساب می آید که تا حد امکان از نقش ها و گل های برجسته و ابزارهای دندانه موشی در ستون و سرستون آن به کار نمی رود.

 • کابینت ممبران کلاسیک:

محبوب ترین نوع کابینت های ممبران دارای طرح های کلاسیک می باشند، به گونه ای در نگاه اول نقش و گل های برجسته و منبت کاری شده در تاج و ستون و سرستون ها توجه هر شخصی را به خود جلب می نماید. در تولید کابینت ممبران کلاسیک از حکاکی ها و منبت کاری های بسیار زیبایی کمک گرفته شده است.

این کابینت ها زیبایی و اصالت کابینت چوبی آشپزخانه را با قیمت مطلوبی عرضه می کنند و موجب می شوند تا فضایی تمام سلطنتی و ویژه در یک گوشه از خانه ایجاد شود. با به کارگیری دقت در گزینش رنگ می توان کابینت آشپزخانه ممبران کلاسیک را به یکی از زیباترین و خاص ترین گزینه ها تبدیل نمود. لازم به بیان است که قیمت کابینت وکیوم کلاسیک بسیار ارزان تر از کابینت چوبی می باشد.

معایب کابینت ممبران

 • یکی از معایب کابینت ممبران در دکور آشپزخانه آن است که به نور و حرارت حساسیت داشته و با گذشت زمان و در مقابل نور آفتاب امکان تغییر رنگ در آن وجود دارد. البته باید توجه داشت که اگر جنس چسب روکش مناسب نباشد بر اثر نور آفتاب و یا حرارت امکان ضعیف شدن چسب وجود داشته که تبعات آن شامل باد کردن روکش یا جدا شدن روکش از MDF می ‌شود که در نهایت خرابی کل کار را در پی دارد.
 • نسبت به اجسام تیز حساسیت داشته و بر اثر برخورد یا کشیده شدن این اجسام ممکن است که روکش پاره شود. بایستی دقت داشت که اجسام تیز برخوردی با روکش نداشته باشند، در غیر این صورت باید هزینه و زمان زیادی را صرف تعمیر آن نمود.
 • از دیگر معایب کابینت ممبران ظرافت زیاد طرح‌ ها می باشد. چنانچه طرحی که برای کابینت برگزیده می شود دارای ریزه کاری زیاد و یا طرح ‌هایی با اشکال کوچک باشد، نباید انتظار کار بسیار ظریفی را داشت چرا که وکیوم روکش پی ‌وی ‌سی در این نوع طرح‌ ها به طور معمول دقت بالایی نداشته و کیفیت کار کاهش می یابد.

از دیگر معایب کابینت ممبران تنوع در کیفیت اجرا است. کیفیت و ماندگاری این کابینت به مجری آن وابسته بوده و این امکان وجود دارد که مجری کابینت مرحله روکش را به یک کارگاه عادی بسپارد یا آن را به یک شرکت قوی واگذار کند. بنابراین تنوع کیفیت اجرایی به ویژه در مرحله روکش کابینت ممبران، به گونه ای می ‌تواند جزء معایب کابینت ممبران به شمار آید.

مزایای کابینت ممبران

 • با اهمیت ترینمزایای کابینت ممبران در دکور آشپزخانه تنوع طرح پذیری آن می باشد، یعنی با به کارگیری تکنولوژی سیان سی و وکیوم می ‌توان انواع طرح‌ ها را بر روی MDF اجرا کرد و بعد آن را روکش کرده و استفاده نمود.
 • از دیگر مزایایکابینت ممبران قیمت مطلوب و متناسب با طرح و اجرای آن است. زیرا در قیاس با کابینت ‌های کلاسیک تولید شده با چوب دارای قیمت پایین ‌تری بوده و همان توانایی طرح پذیری را دارد. ضمن اینکه برخی مواقع از نظر ریزه ‌کاری و طراحی قوی ‌تر از کابینت ‌های طرح کلاسیک می باشد.
 • باید دقت داشت که هنگامی که روکش به شکل یکپارچه بر روی MDF اجرا می شود و دیگر جای درز و یا بندی موجود نیست زیبایی کار دو چندان شده و بر مزیت کابینت ممبران می ‌افزاید.
 • عدم نفوذ آب و رطوبت به لایه‌ های MDF از دیگر مزایای کابینت ممبران در دکور آشپزخانه به حسای می آید که در قیاس با سایر کابینت ها در حوزه رطوبت و آب قوی ‌تر است.
 • روکش‌ های پی ‌وی ‌سی ممبران برخلاف روکش ‌های ملامینه بخار نمی ‌شوند و هوای خانه را آلوده نمی ‌سازند. روکش ‌های ملامینه با گذشت زمان قادر هستند مشکلات تنفسی خفیفی را برای کودکان و سالمندان ایجاد نمایند اما روکش ممبران فاقد چنین مضراتی است.

لازم به بیان است که MDFهای معمولی برای محیط زیست مضر بوده و از طریق ماده وینیل آن را آلوده می‌ سازد اما روکش‌ های پی ‌وی ‌سی ممبران چنین مشکلی را ایجاد نمی‌ کنند که از مزیت کابینت ممبران است.

 • از دیگر مزایای کابینت ممبران در مقایسه با کابینت‌های چوبی در نگهداری آسان ‌تر است. در نتیجه هر چند وقت یک ‌بار کابینت ‌های چوبی بایستی رنگ یا روغن شوند تا تازگی خود را نشان دهند اما کابینت ممبران این چنین نبوده و با یک پاک کردن ساده، تازگی خود را به دست می آورد. ضمن اینکه به علت روکش پی ‌وی ‌سی لکه ‌ها به‌ سهولت از روی آن پاک می ‌شوند.